Stronka na Facebooku
Zacznijmy od Facebooka.
Na tym serwisie powstaje mnóstwo stron o tematyce Star Stable; jedne bardziej, inne mniej rozwinięte. Mimo tego, że stron tych jest naprawdę dużo, w dość szybkim czasie zyskać możemy czytelników.
Wygląd
Niestety na takiej stronie nie możemy zrobić zbyt wiele. Jedyna możliwość, jaką daje nam Facebook, to zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle. Choć jest to naprawdę niewiele, to te elementy sprawiają, że czytelnik od razu wie, o jakiej tematyce jest dana strona. Pomimo małej ilości rozwiązań dotyczących wyglądu, tło i profilowe nieraz naprawdę robią swoje. Gdy decydujemy się na taką właśnie działalność, postarajmy się wykonać coś ciekawego lub po prostu poprośmy kogoś o przygotowanie takiej grafiki. Jest to naprawdę niewiele,
a często już na pierwszy rzut oka ocenić można "poziom" strony.
Publikowanie postów
Niestety tu również nie możemy popisać się ciekawą czcionką czy zdjęciami umieszczonymi w wybranym przez nas miejscu. Pisząc post, wyświetla się nam specjalne okno, w którym wprowadzamy tekst. Mamy możliwość dodania emotikon, a także zdjęć. Te jednak pojawią się na samym dole posta.
Przy dodawaniu zdjęć wybrać możemy dowolną ilość. Jedną z możliwości jest także pokaz slajdów oraz karuzela zdjęć, w której, szczerze mówiąc, nie do końca wiem,
o co chodzi. 😂
Z tego co czytałam, jest to opcja pozwalająca na reklamy innych stron poprzez zdjęcia czy loga, które po kliknięciu przenoszą nas do danego adresu internetowego. Możemy zamieścić ich maksymalnie 5, jednak nie o tym teraz mowa.
Gdy nasz post jest już gotowy, od razu możemy kliknąć "Opublikuj", po czym nasz wpis będą mogli ujrzeć pozostali użytkownicy Facebooka.
Ale co zrobić, gdy chcemy dać post w ciągu tygodnia, ale wiemy, że nie znajdziemy wtedy czasu na napisanie go? Tu z pomocą przychodzi nam opcja planowania postów. Dzięki niej możemy przygotować wpis w dowolnej chwili i sami ustalić datę i godzinę, kiedy zostanie on opublikowany. Ta opcja jest u mnie zdecydowanie na plus i żałuję, że i Blogger nie ma podobnej funkcji. (Edit)
Komentowanie
Na Facebooku każdy użytkownik może skomentować nasz post. Dostępne są tu emotikony, a także naklejki. Możemy również do komentarza dodać własne zdjęcie. Choć niestety tylko jedno, to zawsze coś!
Inną funkcją reakcji czytelników na wpis są właśnie... reakcje, czyli kilka rodzajów buziek, które mogą zaznaczyć użytkownicy zamiast "Lubię to!". Jest to opcja dotycząca wszelkich postów na Fb; tych na stronach, grupach, czy prywatnych profilach. Dzięki niej zobaczyć możemy, czy innym podoba się nasz post, a także w ciekawy i prosty sposób przeprowadzić różnego rodzaju głosowania.
Admini
Gdy jesteśmy administratorami na stronie, dodawać do niej możemy dowolną ilość adminów - osób, które również będą mogły pisać posty na naszej stronie. Dodana przez nas osoba może mieć jedynie prawa dotyczące pisania postów na stronie w jej imieniu, albo administratora - może wtedy dodawać kolejne osoby, zmieniać zdjęcia, zajmować się wszystkimi możliwymi sprawami na stronie.
Blog
Czas na bloga, czyli coś, czym zajmuję się prawie 2 lata. Przyznać trzeba, że możemy tu w większy sposób się wykazać.
Blog wymaga jednak o wiele więcej pracy, a co za tym idzie, czasu poświęconego na ogólny wygląd, każdy post czy zakładki.
Pamiętajmy, że zanim ktoś odwiedzi naszego początkującego bloga, może minąć dużo czasu. Bardzo wiele osób reklamuje się na różnych grupach na Facebooku, by szybciej zyskać czytelników. Ja nigdy tego nie robiłam i w sumie cieszę się, że bez żadnych reklam udało mi się zdobyć wielu wspaniałych czytelników.
Wygląd
W tej kwestii każdy może wykazać się swoją kreatywnością. Za pomocą wszelakich szablonów stworzyć możemy nasz własny, unikatowy wygląd bloga. W skład wchodzi nagłówek, jeśli go posiadamy, tło, zdjęcia, czcionki, kolory; no po prostu wszystko!
Każdy powinien odnaleźć swój styl, to, co najbardziej mu się podoba. Możemy wzorować się na innych, jednak pamiętajcie, by nigdy nie ściągać całego szablonu bez czyjejś zgody, gdyż jest to naruszenie praw autorskich.
Tworząc szablon możemy nie tylko korzystać z opcji, jakie daje nam np. blogger. W sieci znajdziemy mnóstwo gadżetów do bloga, które możemy wprowadzić za pomocą kodów HTML, a które mogą wnieść naprawdę wiele. Sama często korzystam z różnych stron, gdzie opisane są takie właśnie opcje.
Nie będę tu wymieniała tego, co możemy jeszcze zrobić, ponieważ jest to naprawdę, dosłownie wszystko; poprzez ułożenie i wielkość pasków bocznych, stopki, zakładek, do całkowitej modernizacji kształtu czy efektów.
Wszystkiego możemy dokonać w zakładce "Układ" czy "Projektancie szablonów", a dzięki stałemu podglądowi możemy na bieżąco śledzić wszystkie nasze działania.
Ważne, by wygląd tworzył spójną całość, dlatego nie bójmy się eksperymentowania z kolorami czy zdjęciami, ponieważ to, jak one ze sobą współgrają, wnosi naprawdę wiele do ogólnej opinii użytkowników na temat bloga czy Twojej osoby.
Publikowanie postów
Naszego posta możemy utworzyć w specjalnym oknie, który pojawia się po naciśnięciu "Nowy post". Mamy możliwość wprowadzenia tytułu, a następnie zawartości posta. Tu jednak możemy pobawić się trochę czcionkami, dodać linki, zdjęcia, filmy, a także emotikony, które pojawiły się na Bloggerze dość niedawno.
Różnica między Facebookiem jest taka, że sami ustalamy, w jakim miejscu pojawi się zdjęcie; na początku posta, na końcu, po danym zdaniu, gdzie tylko chcemy! Możemy również ustalić wielkość zdjęcia czy jego położenie na stronie.
Podobnie jak na Facebooku, tu także mamy możliwość zaplanowania postów (dziękuję Melissie Seahall i Alice Shadowcobbler za uświadomienie mi tego 😂). Po napisaniu posta klikamy napis "Publikacja", który znajduje się po prawej stronie, a następnie "Ustaw datę i godzinę". Wtedy post automatycznie doda się sam.
W kwestii pisania postów blog daje nam zdecydowanie więcej możliwości niż Facebook, a wszystkie tajniki najlepiej poznać samemu i je przetestować 😉
Komentowanie
To, kto może komentować i odwiedzać naszego bloga, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Wszystko możemy ustalić w Ustawieniach. Jedną z takich opcji jest wyłączenie opcji anonimowego komentowania czy wymaganie potwierdzenia, że nie jesteśmy robotem. Można również ustawić, aby wszystkie komentarze przez opublikowaniem trafiały do nas, byśmy mogli je zatwierdzić.
Wadą komentarzy na Bloggeru jest brak możliwości wklejania zdjęć jak na Facebooku. Choć nie jest to coś, bez czego nie można się obejść, to myślę, że taka opcja byłaby bardzo przydatna i dość ciekawa.
A reakcje? Niestety Blogger sam z siebie nie oferuje nam takiej możliwości, jednakże zasięgnąć można po poradniki w internecie, dzięki którym wprowadzimy na naszego bloga cząsteczkę Facebooka. 😁
Admini
Podobnie jak na Facebooku, na blogu także mamy możliwość wspólnego adminowania. Kolejne osoby dodajemy poprzez wysłanie do nich prośby e-mailem. Tu także możemy nadać im opcję administratora lub redaktora.
Podsumowując: jeśli chcecie dość szybko zyskać czytelników i nie namęczyć się z wyglądem, zawartością zakładek itp. radzę założyć stronę bądź dołączyć do jakiejś. To wcale nie jest gorsze, a wręcz niektórzy wolą ten sposób działalności.
Jeśli jednak jesteście zdeterminowani do pracy, czujecie się na siłach i nie zależy Wam na szybkim zyskaniu czytelników, bloga mogę serdecznie polecić. Do tej pory nie żałuję ani jednej godziny, którą przeznaczyłam na rozwinięcie mojej strony, którą właśnie teraz odwiedziliście. Jestem bardzo dumna z tego, co udało mi się osiągnąć 💗
I pamiętajcie, by nigdy łatwo się nie poddawać! Mówię tu i o blogu, stronce czy kanale na Youtube. Chyba każdy ma chwile zwątpienia i chce kliknąć ten nieszczęsny przycisk "Usuń", jednak wtedy zalecam zrobić sobie po prostu przerwę. Chwila wytchnienia daje dużego kopa do działania!
Mam nadzieję, że mój wpis pomoże Wam zdecydować się na to, jaką działalność wybrać, jeśli w ogóle chcecie zacząć pracę w tym kierunku. Zależy to tylko i wyłącznie od Was i od tego, w czym czujecie się mocni.
Do zobaczenia! 💛